Mint Poesifestival 2024

Anne Boyer, David Wojnarowicz & Marion Scemama, Judith Kiros, Hanna Rajs, Karl Holmqvist, Shadi Angelina Bazeghi, XTC in the XIV

13:00–16:00, 16.03 2024
Zäta-salen, ABF Stockholm, Sveavägen 41, Stockholm
Performance: Familjefolkdomstolen

Iris Smeds

17.2 2024
Katasalen, ABF Stockholm, Sveavägen 41, Stockholm
Det isolerade benet

Andjeas Ejiksson
Iris Smeds
Marion Scemama & David Wojnarowicz

23.11 2023–24.2 2024
Mint, ABF Stockholm, Sveavägen 41, Stockholm
Many ways to now

Armin Lorenz Gerold

21.9–4.11 2023
Mint, ABF Stockholm, Sveavägen 41, Stockholm
Cascade Bend Chamber

Cara Tolmie

13.5–26.8 2023
Mint, ABF Stockholm, Sveavägen 41, Stockholm
Mejan Internationale: Home to Home to Home to Home to Home to Home to

Neil Bhat, Kristján Breki, Dev Dhunsi, Vinicius Dos Santos, Ida Edin, Sol Emil Nørgaard Andersen, Gwen Gambet, Daniel Gardebrandt, Emil Kjærnli, Anna Lesiczka, Tilda Lundbohm, Johan Lundborg, Caio Marques De Oliveira, Lior Nønne Malue Hansen, Mio Nielsen, Breogán Xague

13–23.4 2023
Mint, ABF Stockholm, Sveavägen 41, Stockholm
Third Eye Butterfly

Storm de Hirsch
Nat Marcus
Luzie Meyer
Sofia Restorp
P Staff

1.12 2022 – 18.2 2023
Mint, ABF Stockholm, Sveavägen 41, Stockholm
Vad som helst händer här

Beatrice Gibson
Britt-Ingrid Persson (BIP)

9.9 – 8.10 2022
Mint, ABF Stockholm, Sveavägen 41, Stockholm
Rörelsemönster

Chiara Bugatti

9.6 – 18.6 2022
Mint, ABF Stockholm, Sveavägen 41, Stockholm
Rymdrummet

Eddie Figge
Agnieszka Polska

21.4–18.6 2022
Mint, ABF Stockholm, Sveavägen 41, Stockholm
framför vid under

Cecilia Edefalk
Flaka Haliti
Gordon Matta-Clark
Iris Smeds
Jörgen Gassilewski
Ksenia Pedan
Thea Ekström

12.2 – 1.5.2022
Varbergs konsthall, Engelbrektsgatan 7, Varberg
Cabaret Crusades

Wael Shawky

23.9 – 16.10 2021
Ateljé SKHLM, Bredholmsgatan 3, Skärholmen
Bildningar

Emanuel Almborg

2.9 – 25.9 2021
Mint, ABF Stockholm, Sveavägen 41, Stockholm
En omsorgsfull strejk*

Bini Adamczak, Diana Agunbiade-Kolawole, Black Audio Film Collective (John Akomfrah), Henrik Andersson, Problem Collective, Chto Delat, Harun Farocki, Dora García, Benj Gerdes, Salad Hilowle, Sam Hultin, Ingela Johansson, Hanni Kamaly, Patrick Kretschek, Mattin, Minus Miele, Ruben Nilson, Behzad Khosravi Noori, Gudrun Olsson, Oliver Ressler, Bella Rune, Katarina Pirak Sikku, Iris Smeds, Hito Steyerl, Margareta Ståhl, Hannah Wiker Wikström

7.10 – 11.12 2021
Mint, ABF Stockholm, Sveavägen 41, Stockholm
Scène d'Amour

Nadia Hebson
Monica Sjöö

17.03 – 29.05 2021
Mint, ABF Stockholm, Sveavägen 41, Stockholm
Luleåbiennalen 2020: Tiden på jorden

Dimen Abdulla, Linnea Axelsson, Chto Delat?, Giorgi Gago Gagoshidze, Elisabete Finger & Manuela Eichner, Aage Gaup, Apostolos Georgiou, Beatrice Gibson, Maria W Horn, Thomas Hämén, Susanna Jablonski, Ingela Johansson, Kapwani Kiwanga, Birgitta Linhart, Hanna Ljungh & Mattias Hållsten, Fathia Mohidin, Santiago Mostyn, Christian Nyampeta, Ingrid Elsa Maria Ogenstedt, Didem Pekün med KHORA, Charlotte Posenenske, Sofia Restorp, Iris Smeds, Augusta Strömberg, Isak Sundström, Svärta (Yngve Baum, Jean Hermanson, Odd Uhrbom), Erik Thörnqvist, Cara Tolmie, Tommy Tommie, Danae Valenza, Ana Vaz, Peter Weiss & Hans Nordenström, Mats Wikström, Måns Wrange, Markus Öhrn

21.11 2020 – 14.2 2021
Norrbotten
Fabriksflickorna – De viljefulla textilarbetarna

Åsa Norman
Frida Hållander

30.9–4.10 2020
Mint, ABF Stockholm, Sveavägen 41, Stockholm
Avgångsutställningen av Konstfacks masterprogram i Konst

Alexandra Larsson Jacobson, Danae Valenza, David Torstensson, Elise Léonin, Ferdinand Evaldsson, Henning Rehnström, Ingrid Gustafsson, Jonas Törnkvist, Josefin Jussi Andersson, Luki Essender, Maria Kulikovska, Marija Griniuk, Muhammad Ali, Petronella Petander, Tony Karlsson Savci

5.6–16.6 2020
Mint, ABF Stockholm, Sveavägen 41, Stockholm
I Am Not One

Anna Andersson, Cara Tolmie, Isak Sundström, Jakob Krajcik, Jenny Bergman, Lina Bjerneld, Magnus Thierfelder Tzotzis, Nacho Tatjer, Nanna Nordström, Nathalie Gabrielsson, Roxy Farhat, Stephen McKenzie, Susanna Jablonski, Zhou Tao

8.5 – 14.6 2020
Bonniers konsthall, Torsgatan 19, Stockholm
Teckentecknaren

Thea Ekström
Milena Bonilla
Eivor Burbeck
Thale Vangen

6.3 – 20.5 2020
Mint, ABF Stockholm, Sveavägen 41, Stockholm
Den fysiska världen fanns fortfarande där

Milena Bonilla, Elis Eriksson, David Wojnarowicz & Marion Scemama, Armin Lorenz Gerold, Thale Vangen

6.12 – 23.2 2020
Konsthall C, Cigarrvägen 14, Stockholm
Att ta saken i egna händer

Adriana Monti, Annika Elmqvist, Ben Cain, Benedetta Crippa, Christina Zetterlund, David Price, Edith Hammar, Gunilla Lundahl, Jenny Richards, Johanna Minde, Margareta Ståhl, Patrick Lacey och Sarah Browne

20.11 2019 – 18.1 2020
Mint, ABF Stockholm, Sveavägen 41, Stockholm
Dagens ros till dig som nöjde dig med ett tack och sa att det kan vara min tur nästa gång

Inger Ekdahl
Fernando Sánchez Castillo
David Väyrynen

25.9 – 1.11 2019
Mint, ABF Stockholm, Sveavägen 41, Stockholm
Konstfacks vårutställning 2019: Huset fullt
16.5 – 26.5 2019
Konstfack, LM Ericssons Väg 14, Stockholm
Den folkliga självstyrelsens livsluft

Giorgi Gago Gagoshidze, Patrick Kretschek, Susanna Jablonski, Ruben Nilsson, Måns Wrange, Erik Öberg, Margareta Hallek, Hans Tombrock & Bertolt Brecht, Helena Lund Ek, Enno Hallek and unknown artist

12.4 – 12.5 2019
Mint, ABF Stockholm, Sveavägen 41, Stockholm
Tecknade Scener

Gunilla Palmstierna-Weiss

30.3 – 29.9 2019
Moderna Museet, Exercisplan 4, Stockholm
Luleå Biennial 2018: Tidal Ground

Francis Alÿs, Henrik Andersson, Marwa Arsanios, Monira Al Qadiri, Filipa César & Louis Henderson, Anna Dacqué, Vishal K Dar, Ingela Ihrman, Isak Hall, Louis Henderson, Susanna Jablonski, Lap-See Lam, Hiwa K, Hanni Kamaly, Britta Marakatt-Labba, Nikos Markou, Olof Marsja, Didem Pekün, Katarina Pirak Sikku, Agnieszka Polska, Raqs Media Collective, Residence-in-Nature, Neda Saeedi, Karl Sjölund, Zhou Tao, Alexandros Tzannis, Ulla Wiggen, Susanne M. Winterling, Anja Örn

17.11.2018 – 17.2.2019
Norrbotten, Sweden
λ Mint 2024